Pracownia USG Szpitala Miejskiego w Tychach.

Badania w naszej pracowni wykonywane są od 1986 r.

Rocznie wykonujemy ok. 3 000 badań.

Pracownia szczyci się nie tylko ilością, ale i jakością wykonywanych badań.

Wykonujemy badania:

• jamy brzusznej,
  • układu moczowego,
  • miednicy małej,
  • narządu rodnego,
  • worka mosznowego,
  • prostaty,
  • piersi (gruczoł sutkowy u kobiet i mężczyzn),
  • tarczycy,
  • szyi z węzłami chłonnymi, śliniankami,
  • zmian leżących powierzchownie w skórze lub w tkance podskórnej,
  • dopplerowskie tętnic i żył kończyn
  • dopplerowskie badania tętnic szyi

Badanie ultrasonograficzne jest bardzo cenne i jego atutem jest fakt, że można go wykonać w sytuacjach nagłego wystąpienia dolegliwości – bez przygotowania pacjenta.

Jeżeli jednak badanie jest planowe, należy się do niego przygotować by obraz był bardziej czytelny, wyraźny, lepszy do interpretacji, i tym samym uniknąć sytuacji, w której potrzebne jest jego powtórzenie.

1. Przygotowanie do badania jamy brzusznej. Należy zgłosić się na czczo, a jeżeli badanie ma się odbyć się w godzinach popołudniowych należy wstrzymać się od posiłków na 4-5 godzin. Nie palić przed badaniem papierosów. Jeżeli pacjent cierpi na wzdęcia, to w dniu poprzedzającym nie powinien spożywać pokarmów słodkich, wzdymających (np. cebula, czosnek, kapusta, ogórki), owoców, napojów gazowanych. W uporczywych wzdęciach należy przyjąć doustnie 4 kapsułki Espumisanu wieczorem oraz w dniu badania. Stosowanie środków przeczyszczających jest niewskazane.

2. Przygotowanie do badania miednicy małej, pęcherza moczowego, prostaty, narządu rodnego. Nie należy jeść przed badaniem – jak w przypadku badania jamy brzusznej. Konieczne jest natomiast wypicie 1 litra płynów niegazowanych, niesłodzonych. Do badania potrzebny jest wypełniony pęcherz moczowy!

3. Do badania piersi kobiety miesiączkujące powinny zgłaszać się w I fazie cyklu, najlepiej od trzeciego do dziesiątego dnia, licząc od pierwszego dnia miesiączki. W sytuacjach nagłych – np. odczyn zapalny, uraz – można zgłosić się niezależnie od dnia cyklu.

Zawsze wskazane jest dostarczenie poprzedniego wyniku badania.

• pracownia_usg
  • pracownia_usg2